Huawei, tüm zorluklara rağmen akıllı telefon pazarından ayrılmayacağını kamuoyuna duyurdu. Ayrıca, Huawei başkan yardımcısı Hu Houkun, Huawei akıllı telefonlarının önümüzdeki birkaç yıl içinde pazara liderlik edeceğini iddia ediyor.

Bu yıl Mart ayında Hu Houkun, geçen yıla kıyasla cep telefonu işinin büyük bir darbe aldığını söyledi. Mevcut yıla bakıldığında, belirsiz tedarik durumu nedeniyle, Huawei’nin cep telefonu pazarındaki ilerlemelerini tahmin etmek zor. Ancak Huawei’nin her yıl piyasaya sürmeyi planladığı amiral gemisi modelinin, planlandığı gibi satışa çıkacağı kesin.

Huawei P50’nin 5G versiyonu henüz yok

Mali raporun yayınlanmasıyla ilgili bir basın toplantısında, Huawei Tüketici Genel Müdürü Yu Chengdong, “ABD yaptırımının 5G özellikli Huawei akıllı telefonların piyasaya sürülmesini kısıtladığını ve 5G çiplerinin yalnızca 4G olarak kullanılabilecek hale geldiğini” söyledi.

Kısa süre önce duyurulan Huawei P50 serisi, 5G’yi desteklemiyor ve yalnızca 4G bağlantısı sunuyor. Huawei P50 serisi, beşinci nesil ağlar için destek sunmayan Snapdragon 888 ve Kirin 9000 yonga setlerinde iki versiyona sahip. Bunun etkisi zaten piyasada kendini gösteriyor. P50 serisinin piyasaya sürülmesinden bu yana, Huawei Mate 30 ve Mate 40 gibi daha eski 5G özellikli modellerin fiyatları arttı.

Birçok kullanıcı eski 5G modellerini, yeni 4G modellerinden daha fazla tercih ettiğini söylemek mümkün. Çinli üreticinin 2022‘de 5G sorununu çözmesi bekleniyor.