Teknoloji Haberleri

Amazon, Google ve Diğer Büyük Teknolojiler İçin ABD’de Yeni Yasa

Bu yasa tasarısı, ABD Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi’nden geçen bir tedbire eşlik edecek.

Senatörler Amy Klobuchar, Demokrat ve Cumhuriyetçi Chuck Grassley tarafından yönetilen iki partili bir milletvekili grubu, Amazon ve Alphabet’in Google’ı gibi Büyük Teknoloji platformlarının ürünlerini ve hizmetlerini tercih etmesini engelleyecek bir yasa tasarısı sunmayı planlıyor.

Tasarı, endüstri liderleri Facebook ve Apple da dahil olmak üzere teknoloji şirketlerini dizginlemeyi amaçlayan bu Kongrede tanıtılan bir diziden biri. Şimdiye kadar hiçbiri yasalaşmadı, ancak antitröst uygulayıcıları için kaynakları artırmaya yönelik daha geniş bir önlem Senato’dan geçti.

Klobuchar’ın ofisinin önümüzdeki hafta başlarında sunulacağını söylediği bu yasa tasarısı, Meclis Yargı Komitesi’nden geçen bir tedbire eşlik edecek. Yasa olabilmesi için Kongre’nin her iki kanadından da geçmesi gerekiyor.

Klobuchar ve Grassley’nin tasarısı, platformların, sitelerinde faaliyet gösteren şirketlerden platformun mallarını veya hizmetlerini satın almalarını talep etmelerini ve platform lehine arama sonuçlarını önyargılı hale getirmelerini özellikle yasaklayacaktır.

Klobuchar yaptığı açıklamada.

“Baskın dijital platformlar – dünyamızın gördüğü en büyük şirketlerden bazıları – giderek kendi ürün ve hizmetlerini tercih ederken, küçük işletmelerin ve girişimcilerin hala dijital pazarda başarılı olma fırsatına sahip olmalarını sağlamak için politikalar koymalıyız. dedi.

Klobuchar, Senato Yargı Komitesi’nin antitröst alt komitesinin başkanı, Grassley ise tam komitedeki en üst düzey Cumhuriyetçi. Eş-sponsorlar arasında Senatör Dick Durbin, Tam Yargı Komitesi başkanı Richard Blumenthal ve Cory Booker gibi Demokratların yanı sıra Cumhuriyetçiler Lindsey Graham, John Kennedy ve Cynthia Lummis yer alıyor.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir