Teknoloji Haberleri

Amazon’un Hindistan’daki ürünleri ve hileli arama sonuçlarını kopyaladığı söyleniyor

Amazon’un Hindistan’da kendi özel markalarını desteklemek için sahte ürünler oluşturmaya ve arama sonuçlarını manipüle etmeye yönelik sistematik bir kampanya yürüttüğü tespit edildi.

Reuters tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, Amazon’un Hindistan’daki ürünleri ve hileli arama sonuçlarını kopyaladığını gösterdi. Raporun ardından ABD Senatörü Elizabeth Warren, Amazon’u ayırma çağrısında bulundu ve Hintli perakendeciler, şirketin hükümet tarafından soruşturulmasını talep etti.

Reuters raporu binlerce dahili Amazon belgesini inceledi ve ABD şirketinin, şirketin en büyük büyüme pazarlarından biri olan Hindistan’da kendi özel markalarını desteklemek için sahte ürünler oluşturmaya ve arama sonuçlarını manipüle etmeye yönelik sistematik bir kampanya yürüttüğünü buldu.

Çarşamba günkü rapor ilk kez, en azından Hindistan’da, Amazon’un kendi ürünlerini tercih etmek için arama sonuçlarını manipüle etmenin ve diğer satıcıların ürünlerini kopyalamanın, Amazon’daki resmi bir stratejinin parçası olduğunu ve en az iki üst düzey yöneticinin gözden geçirdiğini gösterdi.

Amazon’un uzun süredir eleştirmeni olan Warren, Twitter’daki hikayeye bağlantı vererek, “bu belgeler Amazon’un tekel gücü hakkında korktuğumuzu gösteriyor – şirketin küçük işletmeleri güçlendirirken alt satırından faydalanmak için platformunu kullanmaya istekli ve yetenekli olduğunu gösteriyor. ve girişimciler.”

“Bu, onu kırmamız gereken birçok nedenden biri” dedi.

Milyonlarca Hindistanlı perakendeciyi temsil eden bir grup, Perşembe günü ülkenin hükümetinin Amazon hakkında bir soruşturma başlatması gerektiğini söyledi.

Tüm Hindistan Tüccarları Konfederasyonu’ndan Praveen Khandelwal Reuters’e verdiği demeçte,

“Amazon küçük üreticiler için büyük bir dezavantaja neden oluyor. Kendileri için olmayan pastayı yiyorlar.” Grup, ülkedeki 80 milyon perakende mağazasını temsil ettiğini söylüyor.

Hintli perakendeciler, Amazon ve Walmart’ın Flipkart’ı gibi yabancı e-ticaret işletmelerinin daha küçük firmalara zarar veren haksız ticari uygulamalara düşkün olduğunu söylüyor,

Amazon, rapora verilen tepkilerle ilgili yorum talebine yanıt vermedi.

Çarşamba günkü rapora ilişkin sorulara yanıt olarak Amazon, “Bu iddiaların gerçekte yanlış ve asılsız olduğuna inanıyoruz” dedi. Şirket ayrıntılı açıklama yapmadı. Amazon’un “bu tür ürünlerin satıcılar tarafından sunulan özel markalara sahip olup olmadığına bakılmaksızın, müşterinin arama sorgusuyla alaka düzeyine dayalı arama sonuçları” görüntülediğini de sözlerine ekledi.

Önde gelen bir Demokrat olan Warren, cumhurbaşkanlığı için koşarken 2019’da Amazon ve diğer teknoloji devlerinin dağılmasını savundu. O zamandan beri, Massachusetts’ten bir senatör olarak Amazon gibi şirketler üzerinde baskı uygulamaya devam etti.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, geçen yıl Kongre’deki yeminli ifadesinde, şirketin çalışanlarının özel markalı işine yardımcı olmak için bireysel satıcılara ilişkin verileri kullanmasını yasakladığını söyledi. Ve 2019’da başka bir Amazon yöneticisi, şirketin bu tür verileri kendi özel etiketli ürünlerini oluşturmak için kullanmadığını veya arama sonuçlarını onları tercih edecek şekilde değiştirmediğini ifade etti.

Reuters tarafından incelenen Amazon belgeleri, şirketin Hindistan’daki özel markalar ekibinin, diğer şirketler tarafından satılan ürünleri kopyalamak için Hindistan birimindeki dahili verileri nasıl gizlice kullandığını ve ardından bunları platformunda sunduğunu gösterdi.

Şirket, Hindistan’daki platformunda arama sonuçlarını düzenleyerek AmazonBasics gibi özel markalarının satışlarını destekledi, böylece ürünleri, 2016 strateji raporunun belirttiği gibi “ilk 2 veya üç … arama sonuçlarında” görünecekti.

Hindistan’ın en büyük startup’larından bazılarını temsil eden, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Alliance of Digital India Foundation, Reuters raporunda ayrıntıları verilen uygulamaların “son derece içler acısı” olduğunu söyleyerek, “Amazon’un Hint startup ekosisteminde iyi niyetli bir operatör olarak güvenilirliğini sorguluyor” dedi. “.

Bir blog yazısında grup, Hindistan hükümetini “Amazon’un Hint markalarını kopyalama, hile yapma ve öldürmeye yönelik yırtıcı oyun kitabına” karşı harekete geçmeye çağırdı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin iktidar partisinin ideolojik ebeveyni Rashtriya Swayamsevak Sangh’ın ekonomik kanadında üst düzey bir yetkili, tüketicileri Perşembe günü şirketten uzak durmaya çağırdı.

Swadeshi Jagran Manch’in eş-düzenleyicisi Ashwani Mahajan, Twitter’da “Bu ülkenin insanlarını Amazon’u #boykot etmeye çağırıyorum” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir