Teknoloji Haberleri

Google Pixel 6, Pixel 6 Pro, 4 Ana İşletim Sistemi Güncellemesi Alacak

Google şu anda Pixel telefon kullanıcılarına en az üç yıllık güncelleme sağlamayı vaat ediyor.

Pixel 6 ve Pixel 6 Pro, dört büyük işletim sistemi güncellemesi ve beş yıllık güvenlik düzeltme eki almaya aday. Google normalde Pixel cihazları için üç yıllık işletim sistemi güncellemeleri ve güvenlik yamaları sağlarken, diğer Android üreticilerinin çoğu telefonlarına üç yıl boyunca iki platform güncellemesi ve güvenlik yaması verir. Google Pixel 6 serisinin gelmesiyle bu sefer trend değişiyor gibi görünüyor. Google, yazılım güncellemelerini daha uzun süre sağlamak için Tensor özel SoC’sinden yararlanabilir.

Twitter’da Snoopy takma adını kullanan bir tahminci, Pixel 6 serisinin dört işletim sistemi güncellemesi ve beş yıllık güvenlik yaması alacağını öne sürdü. Daha uzun yazılım desteği, daha önce tipster Evan Blass tarafından sızdırılan pazarlama materyalinde belirtilmişti.

Sızan materyaldeki metni okuyunca “Pixel en az 5 yıllık güncellemelerle birlikte gelir, bu nedenle zamanla daha güvenli hale gelir”.

Google şu anda Pixel telefon kullanıcılarına en az üç yıllık güncelleme sağlamayı vaat ediyor. Ancak, son büyük güncelleme yayınlandıktan sonra güncellemeleri veya sürekli desteği garanti etmez.

Google, Pixel 6 serisi için yazılım güncelleme döngüsünü sözde genişleterek, bu yılın başlarında en az dört yıl boyunca belirli Galaxy cihazlarında güvenlik güncellemeleri sunmaya söz veren Samsung’u devralacaktı. Xiaomi ayrıca Eylül ayında amiral gemisi Xiaomi 11T serisinin dört yıllık güvenlik güncellemesi alacağını duyurdu.

Google, üçüncü taraf işlemci yerine Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’da tescilli Tensor SoC’sini kullanıyor. Artık daha uzun bir yazılım güncelleme döngüsü sunabilmesinin nedeni bu olabilir.

Özel silikon zaten Apple‘ın iPhone modellerinde ortalama üç ila dört yıl boyunca düzenli yazılım güncellemeleri sağlamasına yardımcı oluyor. Cupertino merkezli şirket, 2013’te piyasaya sürülen iPhone 5’ler de dahil olmak üzere bazı eski modellerine güvenlik yamaları bile yerleştirdi.

Pixel 6 serisinde kaç tane yazılım güncellemesi göreceğimize dair kesin ayrıntılar, 19 Ekim’de yapılması planlanan lansmanda açıklanacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir