Teknoloji Haberleri

Uber Teslimat Yöneticilerinin Her Biri 10.000 Avro Tazminat Kazandı

Milan mahkemesi kararı, İtalya’da işçi sömürüsü ve Uber Eats’in taşeronları arasında dış kaynak kullanımıyla ilgili suçlar için “ilk mahkumiyet” oldu.

40’tan fazla Uber yemek dağıtım kuryesi, Cuma günü İtalya’da eski patronlarının suçlu bulunup hapse mahkûm edilmesinin ardından 10.000 Euro (kabaca 8.69 lakh) değerinde tazminat kazandı.

CGIL sendikası, Milan mahkemesinin kararının İtalya’da işçi sömürüsü ve Uber Eats‘ın taşeronları arasında dış kaynak kullanımıyla ilgili suçlar için “ilk mahkumiyet” olduğunu söyledi.

Teslimat hizmeti devi adına binici kiralayan bir şirketi yöneten Giuseppe Moltini, üç yıl sekiz ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bununla birlikte, İtalya’da dört yıldan az hapis cezaları genellikle hapis cezasına yol açmaz ve yine de temyiz edilebilirlerse infaz edilmez, çünkü hapis cezasıyla karşı karşıya kalması olası değildir.

Milan yargıcı ayrıca, daha önce Moltini’den ele geçirilen 500.000 Euro’nun (kabaca 4.34 crore) çoğunun, her biri 10.000 Euro alacak olan 44 kuryeye verilmesine karar verdi.

Yine davada davacı olan CGIL’e 20.000 Euro (kabaca 17.38 lakh) daha verildi.

Karar, geçen yıl Milan yargıçlarının Uber İtalya’yı geçici yönetim altına almasına yol açan Uber İtalya’nın ticari uygulamalarına yönelik soruşturmaların ardından geldi.

Tedbir, şirketin rekorunu iyileştirdiğini fark ettikten sonra Mart ayında iptal edildi.

Savcılar, genellikle göçmen olan kuryelere yolculuklarının ne kadar sürdüğü, hava koşulları, saat kaçta çalıştıkları ve resmi tatil olup olmadığına bakılmaksızın teslimat başına 3 Euro (yaklaşık 260 Rs.) ödendiğini tespit etmişti. .

Savcılar ayrıca, işçilerin “müşterilerin kendiliğinden bıraktığı bahşişlerden mahrum bırakıldıklarını” ve “işsizlik iddiası nedeniyle ödemelerin keyfi olarak askıya alınmasıyla” cezalandırıldıklarını söyledi.

Görevden uzaklaştırılan bir Uber Eats yöneticisi olan Gloria Bresciani, ayrı sömürü suçlamalarıyla karşı karşıya ve Pazartesi günü Milanlı bir yargıcın önüne çıkacak.

Uber, yemek dağıtımı veya araba sürmek gibi uygulama tabanlı hizmetler için yüz binlerce bağımsız çalışana dayanan “konser ekonomisinin” önde gelen oyuncularından biridir.

Uber, uzun süredir iş modelinin çalışanlarına esneklik ve kontrol sağladığını savunurken, eleştirmenler şirketin servetini düşük ücretli ve fazla çalışan personele borçlu olduğunu söylüyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir